Haber

Antalya’da EYT üyelerinin yaklaşık üçte biri emeklilik başvurusunda bulundu

Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Beyazıt Ablay, kentteki emeklilik yaşındaki (EYT) kişilerin yaklaşık üçte birinin başvurduğunu ve iki günde 420 kişiye ödeme yaptıklarını belirtti.

SGK İl Müdürlüğü’nde düzenlenen “İlk Başvuru İlk Maaş İlk EYT” programında yapılan düzenleme ile emekliliğe hak kazananlara ilk maaş bordrosu verildi.

Törende konuşan İl Müdürü Ablay, emekliliği bekleyen sigortalıların heyecanını paylaştıklarını ve yoğun bir dönem geçirdiklerini belirtti.

EYT üyeleri için yönetmelik kapsamındaki çalışmaları titizlikle yürüttüklerini anlatan Ablay, şunları kaydetti:

“Antalya’da 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve prim gün sayısı ile yıl koşulunu sağlayan yaklaşık 100 bin sigortalı yeni düzenlemeden yararlanabiliyor. Bugüne kadar 29 bin başvuru aldık. 100 bin EYT’li bekliyoruz. Antalya” “Türkiye’deki EYT’li sigortalıların yaklaşık üçte birinin talebini aldık. İki günde 420 sigortalımızın emekli maaşını aldık.”

Her başvuruyu tüm önlemleri alarak değerlendirdiklerini vurgulayan Ablay, vatandaş odaklı hızlı, etkin ve sürdürülebilir hizmet sunduklarını ve başvuran her emeklinin emekli maaşlarının en kısa sürede ödeneceğini sözlerine ekledi.

Maaş bordrosunu alırken gözyaşı döktü

Emekli olduğunu gösteren maaş belgesini alırken gözyaşlarına boğulan Müzeyyen Kurban, çalışma hayatına 15 yaşında girdiğini, aynı zamanda okula gidip çalıştığını söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır emekliliği beklediğini belirten Kurban, “28 yıldır çalışıyoruz. Çok mutluyum, gururluyum. 7 yıldır bu günü bekliyordum.” söz konusu.

Antalya’da EYT’den ilk emekli olan Mert Esmen, keyifli bir ana şahitlik ettiklerini ve emekliliğin kendisine güç verdiğini söyledi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu